XanTheater

  • Η ρήση "δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλεύεται" βρήκε εφαρμογή (και) στον ΣυΡιζΑ Ξάνθης
  • Το καλό είναι ότι μετά τις εκλογές θα εξαφανιστούν από τα γραμματοκιβώτια, όπως πριν από λίγο καιρό χάθηκαν και οι επίδοξοι δήμαρχοι και σύμβουλοι...
  • Νέες μέρες δόξας για ηλεκτρονικά -και όχι μόνο- γραμματοκιβώτια που λαμβάνουν καθημερινά πλέον την αγάπη άγνωστων μέχρι χθες θαυμαστών τους...
  • Δεν έχουν ώρα ανάρτησης (πονηρά σκεπτόμενοι), γράφουν όμως "συμβαίνει αυτή την ώρα"! Κι ο αναγνώστης συγχύζεται (και με τις δύο έννοιες της λέξης)...
  • Το είδαν στο indeXanthi.gr και τους άρεσε. Προσέτρεξαν στην πηγή, το έκαναν copy-paste αλλά... ξέχασαν να την αναφέρουν. Όπως κάνουν καθημερινά...

Myblogs.gr

Νίκος

Μία εξόχως ενδιαφέρουσα συνάντηση για τη Θράκη και με πολλά θέματα που αφορούν στην Ξάνθη, διοργανώνεται από το τμήμα Ιστορίας και Εθνολογίας του Δ.Π.Θ. στην Κομοτηνή από τις 5 ως τις 7 Απριλίου με το ακόλουθο πρόγραμμα:

Παρασκευή 5 Απριλίου

1η συνεδρία (16.30-18:00): "Η προσφυγική μνήμη" - Προεδρείο: Κ. Κ. Χατζόπουλος

  • Σπάρτακος Τανασίδης: "Τόποι μνήμης: η περίπτωση του «μνημείου προσφυγικού ελληνισμού» Ξάνθης"
  • Κώστας Σεραφειμίδης: "Η υλικότητα της προσφυγικής μνήμης εμπρός στον εκσυγχρονισμό. Η περίπτωση των προσφυγικών κατοικιών του Ασά Μαχαλά Ξάνθης"
  • Βασιλική Φίλιου: "Η προσφυγική αποκατάσταση στο νομό Ροδόπης το 1923, σύμφωνα με το αρχείο της Κοινωνίας των Εθνών"

2η συνεδρία (18.00-19.30): "Μνήμη και μνημονικοί τόποι" - Προεδρείο: Β. Φίλιου

  • Φωτεινή Γραμμενίδου: "Το μνημείο του Ε.Α.Μ. στο Διδυμότειχο"
  • Δημήτρης Κουντουράκης: "Το μνημείο των οκτώ εκτελεσθέντων από τους Γερμανούς στο Σουφλί"
  • Ελένη Χατζή: "Πολλαπλές όψεις της ιστορικής μνήμης στα μνημεία της περιοχής των Σερβίων"
  • Στέλλα Ραξιώνη: "Η παράδοση της παράδοσης: η διαχείριση της πολιτισμικής ταυτότητας μέσα από τα λαογραφικά μουσεία Ξάνθης"

19.30-19.45: Διάλειμμα

3η συνεδρία (19.45-21.30): "Μνήμη και αφήγηση" - Προεδρείο: Γ. Σαρικούδη

  • Χρύσα Μενδρινού: "Η μνήμη μοιάζει με ένα αεικίνητο ποτάμι. Έβρος, δεκαετία 1940-1950"
  • Μαρία Αλεξίου: "Ζητήματα μνήμης με αφορμή τρεις αφηγήσεις για τη σφαγή στο Καρυόφυτο Ξάνθης"
  • Δημήτρης Καλογιαννίδης: "Μια πρώτη προσπάθεια προσέγγισης της βιωμένης εμπειρίας του πολέμου και της κατοχής στην Ξάνθη μέσα από προφορικές μαρτυρίες"
  • Ελένη Φούκου: "Η μάχη της Σπηλιάς μέσα από προφορικές μαρτυρίες και η μνημειακή της αποτύπωση"

Σάββατο 6 Απριλίου

4η συνεδρία (09.00-11.30): "Όψεις της ετερότητας" – Προεδρείο: Β. Κράββα

  • Παρθενόπη Κελτσίδου: "Φύλα υπό διαπραγμάτευση: έμφυλα παιχνίδια ορίων σε μια κοινότητα της Ξάνθης"
  • Άντζελα Τούρκου: "Ο δικός μας ξένος: αλβανοί μετανάστες θυμούνται και μοιράζονται τη δική τους μεταναστευτική μνήμη"
  • Ελένη-Θεοπίστη Πασχαλάκη: "Διασχίζοντας όρια: εκδοχές της πολλαπλής ετερότητας ανάμεσα σε Ελλάδα και Γεωργία"
  • Παντελής Προμπονάς: "Συνοριακά θανατοπεδία: ρευστές γεωγραφίες του ενδεχομένως νεκρού"
  • Σάββας Τριανταφυλλίδης: "«Μην κυκλοφορούμε με το παιδί και είναι σαν "δανεικό"!»: Η βιολογική συνάφεια ως διακύβευμα της κανονικότητας στην ομόφυλη πατρότητα"
  • Γιάννης Μυλωνέλης: "Διασχίζοντας τον πόνο: η τελετή των Rifaiyya του Κοσσόβου"

11.30-12.00: Διάλειμμα

5η συνεδρία (12.00-13.45): "Εκπαίδευση και ετερότητα: η ιστορική προσέγγιση" - Προεδρείο: Γ. Μαυρομμάτης, Β. Δαλκαβούκης

  • Αθηνά Αναραντίδου: "Η εκπαίδευση των Αρμενίων της Θεσσαλονίκης"
  • Μαρία Μανάκα: "Η γλωσσική και εκπαιδευτική ένταξη αλλόγλωσσων πληθυσμών στο ελληνικό κράτος: Η περίπτωση των τουρκόφωνων χριστιανών από την Καππαδοκία στους Ασκητές Ροδόπης"
  • Ελευθερία Κερεζίδου: "Ιστορικές εθνοτικές ομάδες του ελλαδικού χώρου και εκπαιδευτικές πρακτικές. Η περίπτωση των Πομάκων της Θράκης"
  • Παναγιώτα Καλαφάτη: "Αφηγήματα θρακιωτών μουσουλμάνων μειονοτικών αναφορικά με την επιλογή δημοτικού σχολείου για τη φοίτηση των παιδιών τους"
  • Άννα Χιονίδου: "Η μουσουλμανική μειονότητα της δυτικής Θράκης (1920-1940). Ιστορικό πλαίσιο και οργάνωση σε πολιτικό, θρησκευτικό, κοινωνικό και εκπαιδευτικό επίπεδο"

6η συνεδρία (13.45-15.00): "Εκπαίδευση και ετερότητα: η συγχρονική προσέγγιση (Ι)" - Προεδρείο: Π. Προμπονάς

  • Βασιλική Αραμπατζή: "Πολιτισμός, πολιτική των συνόρων και εκπαίδευση: Ο λόγος των εμπλεκόμενων φορέων"
  • Φατμέ Ιμπίς - Κενάν Κερήμ: "Πώς κατασκευάζεται ο εθνικός λόγος σε ένα μειονοτικό σχολείο;"
  • Άννα Μιχαήλ: "Ενεργός πολιτειότητα και συμμετοχικότητα - Μια διδακτική παρέμβαση με στοιχεία Freinet σε πολυπολιτισμικό περιβάλλον"
  • Ιωάννα Γιώτη, Γεωργία Γκιριτζιώτη, Ευαγγελία Ζαρμακούπη: "Προσεγγίσεις του διαφορετικού «άλλου». Συνομιλώντας με εργαζομένους σε έναν ξενώνα φιλοξενίας ασυνόδευτων ανηλίκων"

7η συνεδρία (17.00-18.45): "Εκπαίδευση και ετερότητα: η συγχρονική προσέγγιση (ΙΙ) - Το διαπολιτισμικό διακύβευμα στην τυπική εκπαίδευση" - Προεδρείο: Κ. Σγουρόπουλος

  • Άλκηστις Κατσανεβάκη: "Σχέσεις εξουσίας, σχέσεις αλληλεπίδρασης σε μια σχολική τάξη νηπιαγωγείου"
  • Χριστίνα Χατζημπέη: "Πόσο διαπολιτισμικό είναι ένα διαπολιτισμικό σχολείο; Μια εθνογραφική μελέτη των διαπολιτισμικών δημοτικών σχολείων της Περιφερειακής Ενότητας Ροδόπης"
  • Ειρήνη Καρακιουλάχη: "Απόψεις, βιώματα και προσδοκίες γονέων που τα παιδιά τους φοιτούν στο διαπολιτισμικό λύκειο Σαπών"
  • Παύλος Γκουρνέλης: "Σχολικός τουρισμός και διαπολιτισμικές εκπαιδευτικές ανταλλαγές. Το παράδειγμα των σχολείων της Ξάνθης την περίοδο 2010-2015"

18.45-19.00: Διάλειμμα

8η συνεδρία (19.00-20.30): "Εκπαίδευση και ετερότητα: η συγχρονική προσέγγιση (ΙΙΙ) - Το διαπολιτισμικό διακύβευμα στην άτυπη εκπαίδευση" - Προεδρείο: Σ. Τριανταφυλλίδης

  • Μεμέτ Εμίν Ζουμπεϊδά: "Διερευνώντας τις διαπολιτισμικές πρακτικές σε ένα περιβάλλον άτυπης εκπαίδευσης δίγλωσσων μαθητών. Η περίπτωση του «Προγράμματος Εκπαίδευσης Μουσουλμανοπαίδων» (Π.Ε.Μ.)"
  • Ελεονώρα Γκουγκή: "Κοινωνικός γραμματισμός στα Σ.Δ.Ε. ως εργαλείο προώθησης και οικοδόμησης της «ιδιότητας του πολίτη» (citizenship). Η περίπτωση του Σ.Δ.Ε. Ορεστιάδας"
  • Χριστίνα Μουρούκη, Φανή Παπαδοπούλου, Μαρία Τερζούδη: "Κατασκευάζοντας ταυτότητες: γυναίκες εκπαιδευτικοί"

Κυριακή 7 Απριλίου

9η συνεδρία (09.30-10.45): "Προς μια εθνογραφία της ανάγνωσης με σημειωτικό πρόσημο" - Προεδρείο: Θ. Κούγκουλος

  • Χριστίνα Παπαγεωργίου: "Στρ. Μυριβήλης, Η δασκάλα με τα χρυσά μάτια"
  • Στέφανος Καρακίτσος: "Frangois Villon, Σημειωτικές προσεγγίσεις στο εξελληνισμένο έργο του Γάλλου ποιητή"
  • Αγάπη Στοτσένι: "Ρέα Γαλανάκη, Ελένη ή ο κανένας"

10.45-11.00: Διάλειμμα

10η συνεδρία (11.00-13.30): "Αυτο-αναφορικές εθνογραφικές προσεγγίσεις: δυνατότητες και όρια" - Προεδρείο: Κ. Μάρκου

  • Χρύσα Σταματέλου, Δέσποινα Καλογιάννη, Σοφία Πουλιά, Μαριάνα Μανουσοπούλου: "Γυναίκες πίσω από τους πάγκους: μια ανθρωπολογική προσέγγιση της λαϊκής του Παγκρατίου"
  • Γεωργία Τσιάπα: "Οι δικαστές όπως τους ζω ή οι δικαστές μου"
  • Νίκος Μέλλιος: "Περιοδικό «Το χωριό». Από το χωριό στον κόσμο και αντίστροφα"
  • Επαμεινώνδας Καζόλης: "Η ανθρωπολογία, οι ανθρωπολόγοι και οι φοιτητές"
  • Γεωργία Ρήνα: "Ο εργαζόμενος ως "πολυμηχάνημα". Η προσωπική εμπειρία ενός ανθρωπολόγου στον σύγχρονο εργασιακό κόσμο"
  • Παντελής Μιχαηλίδης: "Όψεις της κοινωνικής ζωής τριών κοινοτήτων του δήμου Παγγαίου Καβάλας μέσα από τη λειτουργία των παρωνυμίων"

14.00: Συνάντηση ομάδων προφορικής ιστορίας Περιφέρειας Α.Μ.-Θ.

 

Καλαϊδόπουλος
Vatzip